2b - 4b²/b-3=

2) x+4y/15 + 4x+y/15=

+1
Ответы (1)
  1. 12 июля, 16:20
    0
    (2b-4b^2) / (b-3) = (2b (1-2b)) / (b-3)

    (x+4y) / 15 + (4 х+у) / 15 = (х+4 у+4 х+у) / 15 = (5 (х+у)) / 15 = (х+у) / 3