1) (1 3/28-25/42-5/14) : 2 2/13+11/13:1 7/26 = 2) (2 1/12:2 1/2 + (1 9/28-16/35) * 2 6/11-11/30=

+5
Ответы (1)
  1. 28 декабря, 17:08
    +1
    1) (1 3/28-25/42-5/14) :

    2 2/13+11/13:1 7/26 = 1

    -25/42-5/14=-25/42-15/42=

    -40/42 = - 20/21

    1 3/28-20/21=31/28-20/21=

    186/168-160/168=26/168=

    13/84

    13/84:2 2/13=13/84*28/13=1/3

    11/13: 1 7/26=11/13*26/33=2/3

    1/3+2/3=3/3=1

    2) (2 1/12:2 1/2) + (1 9/28-16/35) * 2 6/11-11/30=

    2 1/12:2 1/2=25/12*2/5=5/6

    1 9/28-16/35=37/28-16/35=

    185/140-64/140=121/140

    121/140*2 6/11=

    121/140*28/11=11/5

    5/6+11/5-11/30=

    25/30+66/30-11/30=80/30=2 20/30 = 2 2/3