Log3 (x) + log5 (x) = log81 (15)

+4
Ответы (1)
  1. 30 июля, 03:09
    0
    Log (3) x + (log (3) x) / log (3) 5=

    (1/4) (log (3) 3 + log (3) 5),

    (Log (3) x) (log (3) 5+1) / log (3) 5=

    (1/4) (1+log (3) 5),

    Log (3) x=log (3) (5^ (1/4)),

    x=5^ (1/4)