Вычислить:

i^28 + i^33 - i^135.

+2
Ответы (1)
  1. 1 февраля, 03:25
    0
    I^28 + i^33 - i^135 = (i^2) ^14 + i * (i^2) ^16 - i * (i^2) ^67 = 1 + i - (-i) = 1 + 2i