1) 2 (11*-5) - 17*=55

2) 5 (8*+3) - 12=83

3) 7 (2*+9) + 3*=114

4) 3 (4*+13) - 25=74

+5
Ответы (1)
  1. 26 мая, 06:59
    0
    1) 22 х - 10 - 17 х = 55 22 - 17 х = 55 + 10 5 х = 65 х = 65:5 х = 13 2) 40 х + 15 - 12 = 83 40 х = 83 - 15 + 12 40 х = 80 х = 80:40 х = 2 3) 14 х + 63 + 3 х = 114 14 х + 3 х = 114 - 63 17 х = 51 х = 51:17 х = 3 4) 12 х + 39 - 25 = 74 12 х = 74 - 39 + 25 12 х = 60 х = 60:12 х = 5