Вычислите: 1) 4/7 + 2/5; 2) 7/12 - 5/9; 3) 2 3/4 + 3 2/5; 4) 3 4/9 - 2 1/6.

+2
Ответы (1)
  1. 22 мая, 20:27
    0
    1) 4/7 + 2/5 = 20/35 + 14/35 = 34/35

    2) 7/12 - 5/9 = 21/36 - 20/36 = - 1/36

    3) 2 3/4 + 3 2/5 = 2 + 3 + (3/4 + 2/5) = 5 + (15/20 + 8/20) = 6 3/20

    4) 3 4/9 - 2 1/6 = 31/9 - 13/6 = 62/18 - 39/18 = 23/18 = 1 5/18