Sqrt 2 sin^2 (pi/2+x) = - cosx

+2
Ответы (1)
  1. 30 апреля, 07:09
    0
    √2 sin² (π/2+x) = - cosx, √2 sin² (π/2+x) = √2 сos²x=-cosx

    √2cosx=-cosx - √2 cosx = - cosx

    (√2+1) cosx = 0 (1-√2) cosx = 0

    х=π/2+2πn, n∈Z