Упростить 1. (x^2+b) (x^2+2b) 2. (y^2+c) (y^2+3c) 3. (2m+n^2) (2n-m^2) 4. (2a+b^2) (2b-a^2) 5. (n+2m) (n-2m) 6. (b+2a) (b-2a)

+1
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 08:04
    0
    (x² + b) (x² + 2b) = x^4 + 3bx² + 2b²

    (y² + c) (y² + 3c) = y^4 + 4cy² + 3c²

    (2m + n²) (2n - m²) = 4mn - 2m^3 + 2n^3 - n²m²

    (2a + b²) (2b - a²) = 4ab - 2a^3 + 2b^3 - b²a²

    (n + 2m) (n + 2m) = n² + 4mn + 4m²

    (b + 2a) (b - 2a) = b² - 4a²