Sin (-47 п/3) - tg (21 п/4) + tg (-23 п/4) - ctg (19 П/6)

+1
Ответы (1)
  1. 5 февраля, 22:22
    0
    Sin (-47pi/3) = sqrt3/2

    tg (21pi/4) = 1

    tg (-23pi/4) = 1

    ctg (19pi/6) = sqrt3

    sqrt3/2 - 1 + 1 - sqrt 3 = sqrt3/2 - sqrt 3 = - sqrt3/2