Вычислить:a) ^3√0,343-^5√0,00243; б) ^4√135 * ^4√375; в) (^-4√17^4) ^-1; г) (-1/3) ^-2; д) 10^-5*3^2*10^5*3; е) 0,00625^-1/4*27^4/3, ж) (-^3√6).

+1
Ответы (1)
  1. 8 марта, 07:50
    0
    A) (0,343) ^1/3 - (0,00243) ^1/5 = 0,7-0,3=0,4;

    б) 135^1/4*375^1/4 = (135*375) ^1/4=

    50625^1/4=15;

    в) ((17^4) ^-1/4) ^-1 = (17^4) ^ (-1/4*-1) = (17^4) ^1/4=17;

    г) (-1/3) ^-2 = 1: (-1/3) ^2 = 1:1/9=9;

    д) 10^ (-5+5) * 3^ (2+1) = 10^0*3^3=1*27=27;

    е) 1 / (0,0625^1/4) * (3^3) ^4/3 = 1/0,5*3^4=

    2*81 = 162;

    ж) - (6) ^1/3 = примерно - 1,8