Раздели дроби ... 2/3:5/7; ... 1/4:1/2; ... 2 ц.:1/7; ... 4/9:2 ц.; ... 4 ц.:2/3; ... 5/7:3; 3/4:1/2; ... 10/21:5; ... 3 ц.:1/2; ...

+3
Ответы (2)
  1. 13 декабря, 08:53
    0
    2/3:5/7=0.933

    1/4:1/2=0.5

    2:1/7=14

    4/9:2=0.222

    4:2/3=6

    5/7:3=0.238

    3/4:1=0.75

    10/21:5=0.095

    3:1/2=6
  2. 13 декабря, 09:09
    0
    2/3:5/7=14/15

    1/4/1/2=1/2