Log5 (6+5x) = log5 (2-x) + 1

+5
Ответы (1)
  1. 27 августа, 01:36
    0
    Log5 (6+5x) = log5 (2-x) + 1

    Log5 (6+5x) - log5 (2-x) = 1

    Log5 ((6+5x) / (2-x)) = 1

    (6+5x) / (2-x) = 5

    (6+5x-5 (2-x)) / (2-x) = 0

    (6+5x-10+5x)) / (2-x) = 0

    10x-4=0

    x=0,4