Раскрыть скобки

(х+у-в) * 5

-8 (д-с-а)

(3 х-5 в+6) * (-2)

- (2 а-3 в-1)

-3 (х-0,2)

+2
Ответы (1)
  1. 27 апреля, 17:27
    0
    (х+у-в) * 5 = 5 х+5 у-5 в

    -8 (д-с-а) = - 8 д+8 с+8 а

    (3 х-5 в+6) * (-2) = - 6 х+10 в-12

    - (2 а-3 в-1) = - 2 а+3 в+1

    -3 (х-0,2) = - 3 х+0,6