Два x во 2 степени = 5x + 3

+5
Ответы (1)
  1. 15 января, 12:30
    0
    2x^2=5x+3; 2x^2-5x-3=0; D = (-5) ^2-4*2 * (-3) = 25+24=49; x1 = (5-7) / 4, x2 = (5+7) / 4. x1 = - 1/2, x2=3. Ответ: x1 = - 1/2, x2=3.