126 (2,5-x) - 173 (x-2) = 81x-344-237 (x+3)

+2
Ответы (1)
  1. 20 июля, 00:35
    0
    126 (2,5-x) - 173 (x-2) = 81x-344-237 (x+3)

    465-186 х-177 х+354=81 х-344-277 х-831

    633-177 х=-196 х - 1175

    633-177 х+196 х+1175=0

    19 х+1808=0

    19 х=-1808

    Х≈ 95.2