800-а: 9+600*20 при а = 2187, 1503,945

+1
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 21:46
    0
    Если а=2187, то 800-2187:9+600*20=800-243+12 000=557 + 12 000=12 557

    Если а=1503, то 800-1503:9+600*20=800-167+12 000=633+12 000=12 633

    Если а=945, то 800-945:9+600*20=800-15+12 00=785+12 000=12 785