Вычислите 1) (4 целых 1/2 - 0.7) * (1.85 + 3/20) 2) (2.6 + 1 целая 2/5) * (4 - 2 целых 4/25) 3) (7 целых 2/5+6.4) : (5.2-2 целых 9/10) 4) (14 - 2 целых 3/10) : (3/5 + 0.7)

+4
Ответы (2)
  1. 31 июля, 08:26
    0
    1) (4,5-0,7) * (1,85+0,15) = 3,8*2=7,6
  2. 31 июля, 09:30
    0
    3.8*2=7,6

    4*11,84=47,36