2/3 (1/3 х - 1/2) = 6 х - 2 (х - 1 целых 1/4)

+5
Ответы (1)
  1. 11 августа, 22:13
    0
    2/9x - 1/3 = 6x - 2x + 5/2

    2/9x - 1/3 = 4x + 5/2

    2/9x - 4x = 5/2 + 1/3

    -3 7/9x = 15/6 + 2/6

    -34/9x = 17/6

    x = 17/6 * (-9/34)

    x = - 3/4