Sin (pi-b) cos (pi/2-b) - sin (pi/2+b) cos (pi-b)

+4
Ответы (1)
  1. 21 декабря, 12:30
    0
    Sin (pi-b) cos (pi/2-b) - sin (pi/2+b) cos (pi-b) = sin (b) * sin (b) - cos (b) * (-cos (b)) = sin (b) * sin (b) + cos (b) * cos (b) = sin^2 (b) + cos^2 (b) = 1