Упростите выражения: 1) 24a+16a 2) 13k+k 3) m+m 4) 12y-3y 5) 350x-305x 6) 12z-z 7) 135n+286n-121n 8) 3l-2l+l

+2
Ответы (2)
  1. 30 ноября, 23:50
    0
    1) 40 а 2) 14k 3) 2m 4) 9y 5) 45x 6) 11z 7) 300n 8) 11
  2. 1 декабря, 00:23
    0
    1. 24 а+16 а=40 а

    2. 13k+k=14k

    3. m+m=2m

    4 12y-3y=9y

    5 350x-305x=45x

    6 12z-z=11z

    7 135n+286n-121n=300n

    8 3l-2l+l=2l