Реши аырожения. (8*6-36:6) : 6*3+5*9=,42:6 + (19+6) : 5-6*2=, (27-19) * 4+18:3 + (8+27) : 5-17=,60 - (13+22) : 5-6*4+25=, (82-74) : 2*7+7*4-19 + (63-27) : 4=.

+3
Ответы (2)
  1. 27 августа, 11:11
    0
    (8 * 6 - 36 / 6) / 6 * 3 + 5 * 9 = 661) 8 * 6 = 48

    2) 36 / 6 = 6

    3) 48 - 6 = 42

    4) 42 / 6 = 7

    5) 7 * 3 = 21

    6) 5 * 9 = 45

    7) 21 + 45 = 66

    42 / 6 + (19 + 6) / 5 - 6 * 2 = 0

    1) 19 + 6 = 25

    2) 42 / 6 = 7

    3) 25 / 5 = 5

    4) 6 * 2 = 12

    5) 7 + 5 = 12

    6) 12 - 12 = 0

    (27 - 19) * 4 + 18 / 3 + (8 + 27) / 5 - 17 = 28

    1) 27 - 19 = 8

    2) 8 + 27 = 35

    3) 8 * 4 = 32

    4) 18 / 3 = 6

    5) 35 / 5 = 7

    6) 32 + 6 = 38

    7) 38 + 7 = 45

    8) 45 - 17 = 28

    60 - (13 + 22) / 5 - 6 * 4 + 25 = 54

    1) 13 + 22 = 35

    2) 35 / 5 = 7

    3) 6 * 4 = 24

    4) 60 - 7 = 53

    5) 53 - 24 = 29

    6) 29 + 25 = 54

    (82 - 74) / 2 * 7 + 7 * 4 - 19 + (63 - 27) / 4 = 46

    1) 82 - 74 = 82) 63 - 27 = 36

    3) 8 / 2 = 4

    4) 4 * 7 = 28

    5) 7 * 4 = 28

    6) 36 / 4 = 9

    7) 28 + 28 = 56

    8) 56 - 19 = 37

    9) 37 + 9 = 46
  2. 27 августа, 12:15
    0
    1) (8*6-36:6) : 6*3+5*9 = (48-6) : 6*3+45

    = 42:6*3+45 = 21+45 = 66;

    2) 42:6 + (19+6) : 5-6*2 = 7+25:5-12=7+5-12 = 0;

    3) (27-19) * 4+18:3 + (8+27) : 5-17 = 8*4+6+35:5-17 = 32+6+7-17 = 28;

    4) 60 - (13+22) : 5-6*4+25 = 60-35:5-24+25 = 60-7-24+25 = 54;

    5) (82-74) : 2*7+7*4-19 + (63-27) : 4 = 8:2*7+28-19+36:4 = 28+28-19+9 = 46.