Vicislite pojalusto

24dm v kube - 1sm v kube.

2mv kube-11 sm v kube

28smv kube - 34mm v kube

17sm v kube+9mm v kube

36m v kube+14sm v kube

4,8m v kube+6,7 dm v kube

+5
Ответы (1)
  1. 15 апреля, 23:22
    0
    1.

    1 дм³ = 1000 см³

    24 дм³ - 1 см³ = 23,999 дм³

    2.

    1 м³ = 1 000 000 см³

    2 м³ - 11 см³ = 1,999989 м³

    3.

    1 см³ = 1000 мм³

    28 см³ - 34 мм³ = 27,966 см³

    4.

    11 см³ + 9 мм³ = 11,009 см³

    5.

    36 м³ + 14 см³ = 36,000014 см³

    6.

    4,8 м³ + 6,7 дм³ = 4,8 + 0,067 = 4,867 м³