Математика 46+а+24+а; 25*9*b*4; 96a+4 а; 57+b+43+b; 89m-9m; 72n+28n.

+2
Ответы (1)
  1. 15 января, 13:25
    0
    46 + а + 24 + а = (а + а) + (46 + 24) = 2 а + 70

    25 * 9 * b * 4 = (25*4*9) * b = (100*9) * b = 900b

    96 а + 4 а = (96 + 4) * а = 100 а

    57 + b + 43 + b = (b + b) + (57 + 43) = 2b + 100

    89m - 9m = (89 - 9) * m = 80m

    72n + 28n = (72 + 28) * n = 100n