Вычислите: в) - 4 • 3 4/15 г) 3 3/7 : (-16) д) - 6 1/12 + 2 5/6 е) - 4 5/11 - 3 7/11 ж) 2 4/5 • (-3/16) з) - 3 1/8 : (-2 2/9) и) - 2 3/4 • (-1)

+1
Ответы (1)
  1. 2 января, 04:55
    0
    -4 * 3 4/15 = - (4 * 3+4*4/15) = - (12+16/15) = - (12+1 1/15) = - 13 1/15

    3 3/7 : (- 16) = - 24/7 * 1/16 = - 3/7*2 = - 3/14

    - 6 1/12+2 5/6 = - 6 1/12 + 2 10/12 = - (5 13/12 - 2 10/12) = - 3 3/12 = - 3 1/4

    -4 5/11 - 3 7/11 = - (4 5/11+3 7/11) = - 7 12/11 = - 8 1/11

    2 4/5 * (-3/16) = - 14/5 * 3/16 = - 21/40

    -3 1/8 : (-2 2/9) = 3 1/8 : 2 2/9=25/8 * 9/20=45/32=1 13/32

    -2 3/4 * (-1) = 2 3/4