F (x) = 8x2 + 7x4 + x6 → max;

x1 - 2x2 - 3x4 - 2x6 = 12,

4x2 + x3 - 4x4 - 3x6 = 12,

5x2 + 5x4 + x5 + x6 = 25,

xj ≥ 0 (j = 1, 6).

+4
Ответы (1)
  1. 3 февраля, 21:30
    0
    1. f (x) = 2x4 - 3x2 + 6x + 4; g (x) = - 3x3 - 5x2 + 3x - 2; 2. f (x) = 3x5 - 2x4 + x 2 - 6 х; g (x) = 4x4 - 2x2 + 3x - 3; 3. f (x) = 4x3 - 2x2 + 6x - 7; g (x) = - 2x4 + 2x3 - 3x2 - 4 х; 4. f (x) = 2x6 - 3x3 + 4x - 8; g (x) = - 3x5 - 2x2 + 6x + 3; 5. f (x) = 3x6 - x 5 + 2x3 - 4 х 2; g (x) = - 4x4 - 3x3 - 2x2 + 2 х; 6. f (x) = 7x4 - 3x2 - 2x + 6; g (x) = 5x3 - 2x2 - 6x - 5; 7. f (x) = - 2x4 + 8x3 - 3x - 2; g (x) = 4x6 - 2x3 + 8x + 3; 8. f (x) = 4x5 - 2x4 - x 3 + 6 х - 3; g (x) = - 3x4 - 2x2 + 6; 9. f (x) = - 5x3 - 2x2 + 3x - 2; g (x) = 4x6 - 2x3 + 3x - 7; 10. f (x) = - 2x7 - 4x6 + 3x2 + 6 х; g (x) = 6x3 - 5x2 + 8x - 7; 11. f (x) = 8x3 - 4x2 - x + 5; g (x) = - 4x5 + 3x3 - 2x2 + 7 х; 12. f (x) = - 3x3 + 6x2 + 4x - 2; g (x) = 4x6 - 2x5 - 6x3 + 5; 13. f (x) = - 6x4 + 2x3 - 7x + 6; g (x) = 3x5 - 2x4 + 3x2 - 5 х; 14. f (x) = - 4x5 + 2x2 - 5x - 3; g (x) = 5x3 - 2x2 + 6x - 8; 15. f (x) = - 2x8 + 4x5 - 6x3 + х - 2; g (x) = 4x3 - 8x2 + 5; 16. f (x) = 3x7 - 2x6 + 4x2 - 3 х-5; g (x) = - 4x3 - 7x - 2; 17. f (x) = 5x8 - x 7 + 2x5 - 3 х + 1; g (x) = - 6x2 + 3x - 5; 18. f (x) = 4x6 - 3x5 + 5x2 - 2 х-2; g (x) = - 2x2 + 7x - 3; 19. f (x) = 3x8 - 7x6 + 2x2 + 3 х+5; g (x) = 6x2 - 3x - 4; 20. f (x) = - 3x7 - 5x5 - 2x3 + 4 х; g (x) = 5x3 + 8x2 - 7; 21. f (x) = - 4x8 - 2x6 + 3x4 + 2x-3; g (x) = - 4x5 + 3x3 - 2x2 + 7 х; 22. f (x) = 2x7 + 3x5 - x 3 + 7x2 - 8; g (x) = - 4x3 - 5x + 8; 23. f (x) = 3x6 - 2x3 + 4x2 - 5x-3; g (x) = - 2x4 + 3x3 - 5; 24. f (x) = 3x4 - 2x3 + 3x2 - 6x-7; g (x) = - 6x2 + 7 х - 2; 25. f (x) = - 8x3 + 6x2 - 3x + 2; g (x) = 3x5 + x 2 - 2x + 5; 26. f (x) = - 7x4 + 4x3 - 2x2 - 6; g (x) = 5x4 - 8x3 - 3x2 - 2 х; 27. f (x) = 3x8 - 7x4 + 4x3 - 2x2 + 3; g (x) = - 6x2 - 8x3 - 7; 28. f (x) = 9x7 - 2x8 + 6x3 - 2 х+1; g (x) = - 5x3 - 3x2 + 6; 29. f (x) = - 7x6 + 5x5 - 2x + 8; g (x) = 4x4 - 3x2 + 3x + 5; 30. f (x) = - 6x7 + 2x6 - x 5 + 4 х-3; g (x) = - 2x3 - 6x2 + 4 х; 31. f (x) = 2x6 + 9x5 - 7x4 + 2 х 2 - 3 х; g (x) = 3x4 - 5x2 + 6; 32. f (x) = 3x4 - x 3 + 2x2 - 6 х-7; g (x) = - 8x2 + 5x + 9; 33. f (x) = - 5x4 + 6x3 - 2x + 4; g (x) = - 3x3 + 6x2 - 7x - 9; 34. f (x) = - 2x6 + 7x5 - 4x2 + 8 х; g (x) = - 5x4 + 2x3 + 7 х + 9; 35. f (x) = - 7x5 + 2x3 - 4x2 - 9; g (x) = 5x4 - 6x3 + 4x - 7; 36. f (x) = 9x8 + 2x5 - 4x3 + 2 х-3; g (x) = - 5x4 - 3x3 + 6 х.