Решить уравнение

a) 2 (a-5) - 3 (a+4) = a-22

b) (y-1) ^2 - (y-2) (y+2) = x-4

c) 4x^2+24x+36=0

+5
Ответы (1)
  1. 14 ноября, 01:39
    0
    а). 2 а - 10 - 3 а - 12 = а - 22

    2 а - 3 а - а = - 22+10 + 12

    -2 а = 0

    а=0

    б). y^2 - 2y + 1 - y^2 - 4 = y - 4

    -2y - y = - 4-1+4

    -3y = - 1

    y = 1/3

    c). D = 24^2 - 4 * 4 * 36 = 576 - 576 = 0

    x1 = - 24/2*4 = - 24/8 = - 3