Спростити вираз х+6-8-х-4+3; 7-х+9-16+х-15; х+7-15-16+8-х

+2
Ответы (1)
  1. 12 апреля, 22:27
    0
    Х+6-8-х-4+3=х-х+6-8-4=-6

    7-х+9-16+х-15=7+9-16-15-х+х=-15

    х+7-15-16+8-х=х-х+7-15-16+8=-16