А) (30:27-1/3) * 2 1/7+2/5-5 б) 6/9*1/7 в) 1 49/9+2/5

+4
Ответы (1)
  1. 31 марта, 12:11
    0
    (30:27-1/3) * 2 1/7+2/5-5 = - 2 14/15

    1) 30:27=10/9 = 1 1/9

    2) 1 1/9-1/3=10/9-1/3=10/9-3/9=7/9

    3) 7/9*2 1/7=7/9*15/7=15/9=5/3=1 2/3

    4) 1 2/3+2/5=5/3+2/5=25/15+6/15=31/15=2 1/15

    5) 2 1/15-5=31/15-75/15=-44/15=-2 14/15

    6/9*1/7 = 2/3*1/7 = 2/21

    1 49/9+2/5 = 58/9+2/5=290/45+18/45=308/45=6 38/45