Вычислите 5/9+1 5/7 * (4 2/3-2 5/8) : 1 3/4; 2) 2-3 1/7 * (2-1 9/11) : 8/21; 3) 2 1/3+4 1/10 : (2 7/16-5/12) * 5/6; 4) 4 5/12-1 1/2: (2 1/6+8/15) * 4/5.

+1
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 08:57
    0
    5/9 + 1 5/7 * (4 2/3 - 2 5/8) : 1 3/4 = 2 5/9

    1) 4 2/3 - 2 5/8 = 4 16/24 - 2 15/24 = 2 1/24

    2) 1 5/7 * 2 1/24 = 12/7 * 49/24 = (1*7) / (1*2) = 7/2 = 3 1/2

    3) 3 1/2 : 1 3/4 = 7/2 : 7/4 = 7/2 * 4/7 = 4/2 = 2

    4) 5/9 + 2 = 2 5/9

    2 - 3 1/7 * (2 - 1 9/11) : 8/21 = 1/2

    1) 2 - 1 9/11 = 2/11

    2) 3 1/7 * 2/11 = 22/7 * 2/11 = (2*2) / (7*1) = 4/7

    3) 4/7 : 8/21 = (4*21) / (7*8) = (1*3) / (1*2) = 3/2 = 1 1/2

    4) 2 - 1 1/2 = 1/2

    2 1/3 + 4 1/10 : (2 7/16 - 5/12) * 5/6 = 4 7/291

    1) 2 7/16 - 5/12 = 2 21/48 - 20/48 = 2 1/48

    2) 4 1/10 : 2 1/48 = 41/10 * 48/97 = (41*24) / (5*97) =

    =984/485=2 14/485

    3) 2 14/485 * 5/6 = (984*5) / (485*6) = 164/97 = 1 67/97

    4) 2 1/3 + 1 67/97 = 2 97/291 + 1 201/291 =

    = 3 + 298/291 = 3 + 1 7/291 = 4 7/291

    4 5/12 - 1 1/2 : (2 1/6 + 8/15) * 4/5 = 3 35/36

    1) 2 1/6 + 8/15 = 2 5/30 + 16/30 = 2 21/30 = 2 7/10

    2) 1 1/2 : 2 7/10 = 3/2 * 10/27 = (1*5) / (1*9) = 5/9

    3) 5/9 * 4/5 = 4/9

    4) 4 5/12 - 4/9 = 4 15/36 - 16/36 = 3 35/36