Найдите значение: 2,2*13,1 - (-4,7) * 2,2

помогите))

+4
Ответы (1)
  1. 20 октября, 22:11
    0
    2,2 вынесем за скобки;

    2,2 * (13,1 - (-4,7)) = 2,2 * (13,1+4,7) = 2,2*17,8 = 39,16