1236. А) 85 + (7,8 + 98) = ? Б) (4,7 - 17) + 7,5=? В) 64 - (90 + 100) ? Г) - (80-16) + 84? Д) - а + (m - 2,6) ? Е) c + (-a - b) ? Ж) а - (b - k - n) ? З) - (а - b + c) ? И) (m - n) - (p - k) ?

+1
Ответы (1)
  1. 3 ноября, 00:40
    0
    А) 85 + (7,8+98) = 85+105,8=190,8;

    Б) (4,7-17) + 7,5=-12,3+7,5=-4,8;

    В) 64 - (90+100) = 64-190=-126;

    Г) - (80-16) + 84=-64+84=20;

    Д) - a + (m-2,6) = - a+m-2,6;

    Е) c + (-a-b) = c-a-b;

    Ж) a - (b-k-n) = a-b+k+n;

    З) - (a-b+c) = - a+b-c;

    И) (m-n) - (p-k) = m-n-p+k.