An=3n an≤100 Найти Sn

+4
Ответы (1)
  1. 21 мая, 21:25
    0
    3n ≤ 100

    n ≤ 100:3

    n ≤ 33, (3)

    n = 33

    a1 = 3

    a33 = 99

    S33 = (a1 + a33) * 33/2 = (3 + 99) * 33/2 = 102*33/2 = 51*33 = 1683