Sqrt (3) * cosx - sinx = 2cos5x

+3
Ответы (1)
  1. 2 марта, 09:38
    0
    sqrt (3) * cosx - sinx = 2cos5x

    (sqrt (3) * cosx) / 2 - (sinx) / 2 = cos5x

    cos (pi/6) * cosx-sinx*sin (pi/6) = cos5x

    cos (pi/6+x) = cos5x

    5x=pi/6+x

    4x=pi/6

    x=pi/24