Cost (2Π-x) + sin (Π/2+x) = √2

+2
Ответы (1)
  1. 14 марта, 09:43
    0
    Cos (2π-x) = cos (-x) = cosx

    sin (π/2+x) = cosx

    cos (2π+x) + sin (π/2+x) = cosx+cosx=2cosx

    2cosx=√2

    cosx=√2/2

    x=+-π/4+2πn n - целое