A) (3a-b) - (7a-4d) + 5 (b-4a)

б) - (8a-2b) + (6a-b) - 2 (5a-3b)

в) - 4 (3x-y+8) + 2 (6x-5y+9)

г) 2 3/26 * (15,3-11 5/6) : (-2 1/3) + 17=

+1
Ответы (1)
  1. 28 июня, 06:19
    0
    =3a-b-7a+4d+5b-20a=-24a+4b+4d=4 * (b+d-6a)

    =-8a+2b+6a-b-10a+6b=7b-12a

    =-12x+4y-32+12x-10y+18=-6y-14=2 * (-3y-7)

    =13 6/7

    1) 15 3/10-11 5/6=15 9/30-11 25/30=14 39/30-11 25/30=3 7/15

    2) 2 3/26 * 3 7/15=55/26*52/15=22/3

    3) 22/3: (-2 1/3) = 22/3 * (-3/7) = - 22/7=-3 1/7

    4) - 3 1/7+17=-3 1/7+16 7/7=13 6/7