1) Х + 24 = 76

Х - 36 = 49

2) 28 + Х = 71

83 - Х = 34

3) Х + 16 = 51

Х - 32 = 62

+4
Ответы (2)
  1. 22 мая, 14:00
    0
    Х=76-24

    х=52

    х-36-49

    х=49-36

    х=14

    28+х=71

    х=71-28

    х=43
  2. 22 мая, 15:23
    0
    Х=76-24

    Х=52

    Х=49+36

    Х=85

    Х=71-28

    Х=43

    Х=83-34

    Х=49

    Х=51-16

    Х=35

    Х=62+32

    Х=94