Вычислите: 5) (2 1/3) во 2 сте. * 27/98

+3
Ответы (1)
  1. 10 июня, 03:35
    0
    (2 1/3) ^2*27/98 = (7/3) ^2*27/98=49/9*27/98=3/2=1 1/2