16log4 3 - 0,25log2 3

+2
Ответы (1)
  1. 12 июля, 17:39
    0
    16log4 (3) - 0,25log2 (3) = 16*0,5log2 (3) - 0,25log2 (3) = 8log2 (3) - o, 25log2 (3) = 7,75log2 (3) свойство логарифма loga^n (b) = 1/n*loga (b)