Решите уравнение

cos7x + sin7x=0

+2
Ответы (1)
  1. 9 октября, 08:51
    0
    Cos7x=-sin7x

    (sin7x) / (cos7x) = - 1

    tq7x=-1

    7x=3/4*П+П*n, где n€Z

    x=3/28*П + (1/7) * П*n, где n€Z