Вынесите за скобки общий множитель 1) 2m + 5 m + m (во второй степени) =

2) 9a - 9 в

3) 12 ас + 18 ас

+1
Ответы (2)
  1. 27 января, 07:28
    0
    1) 2m+5m+m^2=m (2+5+m) = m (7+m)

    2) 9a - 9b=9 (a-b)

    3) 12 ас + 18 ас=ac (12+18) = 30ac
  2. 27 января, 08:29
    0
    1) m (2+5+1)

    2) 9 (a-b)

    3) 3ac (4+6)

    Удачи)))