Вычислите 3sin (п/2-а) - 2cos (п-а)

/2sin (п+а) - 3cos (3 п/2-а)

+3
Ответы (1)
  1. 28 октября, 23:08
    0
    3sin (п/2-а) - 2cos (п-а) / (2sin (п+а) - 3cos (3 п/2-а)) =

    3 cos а + 2 cos а / (-2 sin а + sin а) = 5 cos а / (-sin а) = - 5ctg a