Вычислите 1 3/7 * (10 - (4 1/3*2-1 1/6:3/8) : 13*8 2/11) - 4 1/2:3 3/10+73/1001

+3
Ответы (1)
  1. 14 ноября, 06:36
    0
    1 3/7 * (10 - (4 1/3 * 2 - 1 1/6 : 3/8) : 13 * 8 2/11) - 4 1/2:3 3/10 + 73/1001 = 8

    1) 4 1/3 * 2 - 1 1/6 : 3/8 = 13/3 * 2 - 7/6 : 3/8 = 26/3 - 7/6 * 8/3 = 26/3 - 28/9 = 78/9 - 28/9 = 50/9

    2) 50/9 : 13 * 8 2/11 = 50/9 : 13 * 90/11 = 500/143

    3) 10 - 500/143 = (1430 - 500) / 143 = 930/143

    4) 1 3/7 * 930/143 = 10/7 * 930/143 = 9300/1001

    5) 9300/1001 - 4 1/2 : 3 3/10 + 73/1001 = 9300/1001 - 9/2 : 33/10 + 73/1001 = 9300/1001 - 9/2 * 10/33 + 73/1001 = 9300/1001 - 15/11 + 73/1001 = 9300/1001 - (15 * 91) / 1001 + 73/1001 = 9300/1001 - 1365/1001 + 73/1001 = 8008/1001 = 8