1) f (x) = 4x²-6x, x0=2

2) f (x) = x²-2x, x0=3

3) f (x) = 3x²-8x+7, x0=1

4) f (x) = 3x-4x²+20, x0=-2

+3
Ответы (1)
  1. 9 августа, 17:30
    0
    1. f (x) = 4x^2-6x

    f' (x) = 8x - 6

    f (2) = 8*2 - 6 = 10

    2. f (x) = x²-2x, x0=3

    f' (x) = 2x - 2

    f (3) = 2*3 - 2 = 4

    3. f (x) = 3x²-8x+7, x0=1

    f' (x) = 6x - 8

    f (1) = 6-8 = - 2

    4. f (x) = 3x-4x²+20, x0=-2

    f' (x) = 3-8x

    f (2) = 3 - (-8) * (-2) = 3 + 16 = 19