2b + m*n:7, если b=12856, m = 684, n=63.

Решите подействиям

+5
Ответы (1)
  1. 1 августа, 15:45
    0
    2*12856+684*63:7=31868

    2*12856=25712

    684*63=43092

    43092:7=6156

    6156+25712=31868