Решите уравнение 1) (х+4) + 12=23. 2) 235 + (х-47) = 324. 3) (23-х) + 5=13 ... 4) 46 + (3-х) = 48. 5) 24 - (х+2) = 13. 6) 10 (х+12) = 130

+3
Ответы (2)
  1. 10 января, 01:10
    0
    1) Х=7

    2) Х=136

    3) Х=15

    4) Х=1

    5) Х=9

    6) Х=1
  2. 10 января, 01:14
    0
    (х+4) + 12=23

    х+4+12=23

    х+16=23

    х=23-16

    х=7

    235 + (х-47) = 324

    235+х-47=324

    188+х=324

    х=324-188

    х=136

    (23-х) + 5=13

    23-х+5=13

    28-х=13

    -х=13-28

    -х=-15

    х=15

    46 + (3-х) = 48

    46+3-х=48

    46-х=48

    -х=48-46

    -х=-1

    х=1

    24 - (х+2) = 13

    24-х+2=13

    22-х=13

    -х=13-22

    -х=-9

    х=9

    10 (х+12) = 130

    х+12=13

    х=13-12

    х=1