Log2 (x+1) + log2 (x+2) = 1

+5
Ответы (1)
  1. 25 марта, 10:19
    0
    Log2 (x+1) + log2 (x+2) = log2 (2)

    x+1+x+2=2

    2x = - 1

    x = - 1/2