90 во 2 степени * (6 во 2 степени*7*х) = 2 во 2 степени*9 во 2 степени*5 во 2 степени

+3
Ответы (1)
  1. 3 сентября, 19:20
    0
    90² * 6² * 7x = 2² * 9² * 5²

    90² * 6² * 7x = (2*9*5) ²

    90² * 6² * 7x = 90²

    Сократив на 90², получим

    6²*7x = 1

    Отсюда 7x = 1/6², x = 1 / (6²*7) = 1/252