Cos2a/1-sin2a=1+sin2a/cos2a

+3
Ответы (1)
  1. 6 августа, 10:56
    0
    Cos2a / (1-sin2a) = (cosa²-sin²a) / (cos²a+sin²a-2sinacosa) =

    = (cosa-sina) (cosa+sina) / (cosa-sina) ² = (cosa+sina) / (cosa-sina)

    (1+sin2a) / cos2a = (cos²a+sin²a+2sinacosa) / (cosa-sina) (cosa+sina) =

    = (cosa+sina) ² / (cosa-sina) (cosa+sina) = (cosa+sina) / (cosa-sina)

    (cosa+sina) / (cosa-sina) = (cosa+sina) / (cosa-sina)