А) 96 (x-1) - (7x-64) = 38 (2-x) 3 (17 2x) 83 б) - (10x-18) 19 (4 3x) = 9-21 (x 7) 4 (18-3x) в) 18 (18-x) - 20 (2x 20) - 8=19 (19-3x) - 25 (x 25)

+1
Ответы (2)
  1. 6 июля, 21:50
    0
    96 (х-1) - (7 х-64) = 38 (2-х) + 3 (17+2 х) + 83

    96 х-96-7 х+64=76-38 х*51*6 х*83

    96 х-7 х+38 х-6 х=76+51+83+96-64

    121 х=242

    х=242:121

    х=2

    б) - (10 х-18) + 19 (4+3 х) = 9-21 (х+7) + 4 (18-3 х)

    -10 х-18+76+57=9-21 х-147+72-12 х

    47 х+33 х=9-147+72-18-76

    80 х=-160

    х=-160:80

    х=-2
  2. 6 июля, 23:31
    0
    А) 96 (х-1) - (7 х-64) = 38 (2-х) + 3 (17+2 х) + 83

    96 х - 96 - 7 х + 64 = 76 - 38 х + 51 + 6 х + 83

    96 х - 7 х + 38 х - 6 х = 76 + 51 + 83 + 96 - 64

    121 х = 242

    х = 2

    б) - (10 х-18) + 19 (4+3 х) = 9 - 21 (х+7) + 4 (18-3 х)

    -10 х + 18 + 76 + 57 х = 9 - 21 х - 147 + 72 - 12 х

    47 х + 21 х + 12 х = 9 - 147 + 72 - 18 - 76

    80 х = - 160

    х = - 2

    в) 18 (18-х) - 20 (2 х+20) - 8 = 19 (19-3 х) - 25 (х+25)

    324 - 18 х - 40 х - 400 - 8 = 361 - 57 х - 25 х - 625

    -18 х - 40 х + 57 х + 25 х = 361 - 625 - 324 + 408

    24 х = - 180

    х = - 7,5