Log5x=log5 7+2log5 3-log5 2

+3
Ответы (1)
  1. 18 октября, 03:32
    0
    Log5 (7-2x) = log5 (2^3)

    log5 (7-2x) = log5^8

    -2x=8-7

    -2x=1

    5x=-0.5